Mapa: Rusíni dosiahli rozšírenie dvojjazyčnosti

Z pohľadu Rusínov žijúcich na Slovensku dopadlo najnovšie kolo sčítania obyvateľstva veľmi priaznivo. K tejto národnosti sa prihlásilo vyše 63 tisíc ľudí, čo je najviac od roku 1930 a zároveň dvakrát toľko, ako pred desiatimi rokmi. Za týmto úspechom je veľa práce aktivistov, meniaca sa spoločenská klíma ale aj to, že teraz si obyvatelia mohli značiť dve národnosti. V prípade Rusínov môžeme konštatovať, že viac ľudí označilo túto národnosť pri druhej otázke, ako pri prvej!

Čo to znamená v praxi? Pretaví sa to do posilnenia dvojjazyčnosti na severnom Slovensku. K doterajším 68 dvojjazyčným, rusínsko-slovenským obciam pribudne ďalších 88, medzi nimi výrazné lokality ako Svidník, Čirč či Ubľa. Všimnite si svetlo zelené obce na mape – najviac ich pribudlo v okrese Snina. Vytvára sa takmer súvislé pásmo dvojjazyčnosti od severu okresu Sobrance až po Bardejov. Prvýkrát máme dvojjazyčné obce v Košickom kraji, ale aj v okresoch Levoča a Sabinov.

Ďalšia dobrá správa je, že ďalších 56 obcí pripravilo pre seba možnosť pridať sa do zoznamu dvojjazyčnosti, a to v prípade, ak aj v roku 2031 budú vedieť vykázať minimálne 15 % rusínskeho obyvateľstva. „V hre“ sú významné lokality ako Jakubany, Litmanová či mesto Snina.

Dvojjazyčnosť vstupuje do platnosti až po schválení nového zoznamu obcí Vládou SR. Očakávame, že sa tak stane bez väčšieho zaváhania a rusínsky jazyk a kultúra dostanú tým druhý dych aj v obciach, kde zatiaľ dvojjazyčnosť na úradoch či na tabuliach garantovaná nebola.